Sekrety Webmasterów

Część zasobów umieszczone w tym dziale jest zabezpieczonych hasłem. Aby otrzymać aktualne hasło zapisz się na listę „Sekrety Webmasterów”.

Jeżeli jesteś już zapisany, aktualne hasło dostałeś wraz z ostatnimi informacjami na swoją skrzynkę.

Darmowe e-booki do pobrania: jQuery Smarty

Kurs wideo „Twoja własna, prywatna strona wizytówka”

Co robią i czym się różnią funkcje isset() i empty()
Wielu początkujących programistów php ma problemy z stosowaniem funkcji isset() oraz empty() – nie w każdej sytuacji potrafią jednoznacznie określić jaką wartość powinny te funkcje zwracać dla określonych argumentów. By wyjść im na przeciw postanowiłem zebrać najczęściej występujące przypadki i je wyjaśnić.
Jaki kolor przyniesie popularność Twojej stronie? cz. 1.
Generalnie twórcy internetowi dzielą się na dwie grupy. Na wspaniałych profesjonalnych programistów, którzy potrafią na stronie zrobić cuda. Tylko że te cuda wcale tak cudownie nie wyglądają. Źle dobrane kroje pisma, kolory, nie pasujące do niczego elementy graficzne. I z drugiej strony…
Jaki kolor przyniesie popularność Twojej stronie? cz. 2.
Dziś przedstawię narzędzie do komponowania palety kolorów na stronę WWW, którego używam najczęściej. Wydaje mi się ono bardziej wygodne i elastyczne od poprzedniego ale możliwe, że jest to tylko moje subiektywne odczucie…
Co to jest “squeeze page”?
Wiele osób pyta mnie, co to jest squeeze page i do czego służy. Mam nadzieję, że ten krótki tekst rozjaśni nieco wątpliwości i sprawi, że strony squeeze page staną się bardziej popularne i wpłyną pozytywnie na Waszą obecność w Internecie.

Squeeze page jest prostą stroną, którą wykonać może prawie każdy. Strony tego typu mają z reguły prostą strukturę: jedną, rzadziej dwie…

Co mogę zrobić z jQuery?
Framework (biblioteka?) jQuery zyskuje sobie coraz większą popularność. Nadal jednak wiele osób nie do końca wie, co to jest i jak tego używać. JQuery jest lekką biblioteką JavaScript często nazywaną frameworkiem. W rzeczywistości jest to…
Formatowanie list
Listy zarówno uporządkowane jak i nieuporządkowane mają wiele zastosowań na stronach www. Z reguły wykorzystywane są domyślne sposoby formatowania tych list i w większości przypadków jest to wystarczające. Bywa jednak czasem, że przydałoby się rozwiązanie ciekawsze, bardziej niestandardowe. Zacznijmy jednak od…
Podstawy wyświetlania danych w php
Częstym problemem programistów (nie tylko początkujących) jest optymalizacja kodu. Tymczasem mało kto przejmuje się najprostszymi metodami odciążania serwera. Bo czy jest coś prostszego i bardziej powszechnego niż wyświetlanie tekstu przez php. W tym tekście zajmę się instrukcją echo, ale przedstawione zasady są dosyć uniwersalne i przez większość osób niestety zaniedbywane.
Jak używać funkcji round()
Php ma wiele dosyć ciekawych funkcji. Dzisiaj postanowiłem opisać jedną z nich. Funkcja round() zwraca zaokrągloną wartość pierwszego argumentu z dokładnością do miejsca podaną w drugim argumencie. Drugi argument jest opcjonalny i domyślnie wynosi 0. Zaokrąglanie odbywa się zgodnie z regułami matematycznymi. Czyli:…
Formularze na stronie www
Formularz na stronie www jest bardzo użytecznym narzędziem zwiększającym interakcje z użytkownikiem. Formularze mogą służyć do wysyłania wiadomości, zbierania informacji o odwiedzających stronę, składania zamówień, przesyłania parametrów do skryptów itp.
Odbieranie danych z formularza
W skrypcie obsługującym formularz dane będą widoczne pod kluczami identycznymi z atrybutami name kontrolek formularza w tabeli $_GET lub $_POST w zależności od metody wysłania. Zanim użyjemy ich do czegokolwiek warto sprawdzić ich zawartość lub przynajmniej przefiltrować jakąś funkcją zabezpieczającą potencjalnie szkodliwe znaki. Może być to np…
Podstawy stron WWW – XHTML
Kod strony internetowej składa się ze znaczników języka html reprezentujących zdefiniowane elementy strony tj. odnośniki, akapity, tabele itp. Znacznik jest to ciąg znaków pomiędzy symbolami „<” i „>” np. <body>, <table>. Większość znaczników ma swoje wersje otwierające i zamykające, w których po symbolu „<” umieszcza się znak „/” np. <span> </span>. Znaczniki takie wpływają na wszystko co się pomiędzy nimi znajduje. Znaczniki nie mające swoich wersji zamykających zapisujemy w formie <br> na stronach w języku HTML lub <br /> w przypadku stosowania języka XHTML. Często znaczniki posiadają atrybuty modyfikujące ich wygląd lub funkcjonowanie np. <img src=”przykład.jpg” alt=”przykład” />. Nazwę atrybutu umieszcza się za nazwą znacznika, po spacji, następnie stawia się znak równości i w cudzysłowie ustawia się wartość atrybutu. Specyfikacja języka zaleca, by nie umieszczano przerw pomiędzy nazwą atrybutu, znakiem równości, znakami cudzysłowu i wartością atrybutu.
Jak wstawić tekst na stronę?
Zawartość strony może być dość zróżnicowana. Same teksty mogą zostać ujęte w akapity, nagłówki, listy itp. Generalnie można te elementy podzielić na blokowe i liniowe. Elementy na stronie są umieszczane przy pomocy znaczników tych elementów np. znacznikami elementu p czyli akapitu są <p> i </p>

Elementy blokowe
Elementy blokowe to takie, które bez względu na to, czy wstawimy je w nowej linii czy bezpośrednio za inną zawartością w tej samej linii, na stronie będą zawsze umieszczane w nowej linii. Również treści wpisane za elementami blokowymi będą przenoszone poniżej jego ostatniej linii. Elementami blokowymi są: nagłówki (h1, h2, h3, h4, h5, h6), cytat (blockquote), blok/sekcja (div), akapit (p), tekst preformatowany (pre), listy i elementy list (ul, ol, li dt, dd, dl).

Jak zrobić stronę squeeze page i galerię internetową – darmowe fragmenty.
Jestem niesamowicie podekscytowany ofertą, którą dla Ciebie przygotowuję. TAKIEGO szkolenia jeszcze nie prowadziłem, ale nie o tym chciałem… By umilić Ci oczekiwanie na premierę „Zawodowego Webmastera” w nowej formie i w niewiarygodnie niskiej cenie przygotowałem dwa fragmenty z szkolenia wideo.
Selektory CSS
Większość osób używających CSS posługuje się kilkoma podstawowymi selektorami, a przecież ich ilość jest znacznie większa. Wraz z ilością używanych selektorów rosną możliwości formatowania różnych elementów na stronie.
Jak wykorzystać selektory cz. 1.
W poprzednim artykule przedstawiłem selektory w stylach CSS. Tym razem pokażę jak ich używać i jakie to może przynieść efekty.
Jak wykorzystać selektory cz. 2.
W poprzednim artykule przedstawiłem selektor uniwersalny, selektor typu, selektory potomka, dziecka i braci. W tym artykule będę kontynuował opis używania kolejnych selektorów.
Jak wykorzystać selektory cz. 3.
Oto ostatnia część opisu selektorów CSS. W tym artykule opiszę selektory odnoszące się do elementów strony, z którymi nastąpiła jakaś interakcja, lub są ich modyfikatorami.
Wprowadzenie do ADODB
Biblioteka ADODB jest warstwą abstrakcyjną pośredniczącą w komunikacji z bazą danych. Dzięki niej aplikacja może być przenoszona między wieloma różnymi systemami baz danych. ADODB obsługuje MySQL, PostgreSQL, Oracle, Interbase, Microsoft SQL Server, Access, FoxPro, Sybase, ODBC i ADO. Ułatwione jest też wysyłanie i odbieranie danych z bazy z poziomu skryptu PHP.
Optymalizacja przetwarzania tablicy w pętli
Każdy, kto programuje nieco dłużej w PHP pewnie spotkał się z problemem dużego zużycia pamięci przez pętle foreach modyfikujące dane w dużych tablicach. Na czym polega problem?
Programowanie obiektowe w PHP
Dzięki programowaniu obiektowemu możemy tworzyć rozbudowane programy w uporządkowany sposób. Umożliwia nam to podział programu na odrębne części – klasy. W klasie wyodrębniamy fragmenty programów, które są jakąś logiczną całością, odpowiadającą za jedną funkcjonalność, albo jeden spójny zbiór danych.
Programowanie obiektowe w PHP – lekcja 1.
Poniżej prezentuję fragment szkolenia Programowanie obiektowe w PHP. Jutro kolejna część, a w przyszłym tygodniu…
Programowanie obiektowe w PHP – lekcja 2.
Poniżej prezentuję drugi fragment szkolenia Programowanie obiektowe w PHP, oraz objaśnienia terminów: izolacja kodu, dziedziczenie i klonowanie
Programowanie obiektowe w PHP – lekcja 3.
…abstrakcja, przesłanianie pól i metod, metody wirtualne i polimorfizm.
Programowanie obiektowe w PHP – lekcja 4 i 5.
…pole klasy, metoda, konstruktor, destruktor

Interfejs czy abstrakcja?
Wielu programistów stawiających pierwsze kroki w programowaniu obiektowym ma problem z decyzją, kiedy stosować dziedziczenie po klasie abstrakcyjnej, a kiedy implementację interfejsu. Dodatkowo dużo zamieszania wprowadza często powtarzane twierdzenie, że mechanizm implementacji interfejsów jest receptą na brak możliwości bezpośredniego dziedziczenia po kilku klasach jednocześnie.
Metoda, która nie istnieje…
Kilka lat temu, gdy nie znałem jeszcze wszystkich tajników programowania obiektowego, zlecono mi modyfikację pewnego skryptu napisanego właśnie obiektowo. Klasy, obiekty i metody nie były dla mnie zupełną nowością, więc zabrałem się do pracy z nastawieniem, że szybko wykonam zlecenie, wezmę kasę i… Już teraz nie pamiętam na co chciałem wydać te pieniądze ;) .
Ustalanie pozycji elementów w CSS cz. 1.
W pozycjonowaniu względnym możemy przesuwać element względem pierwotnego położenia. Służą do tego właściwości left, right, top i bottom. Samo pozycjonowanie względne jest określane właściwością…
Ustalanie pozycji elementów w CSS cz. 2.
W pozycjonowaniu absolutnym określamy pozycje elementu względem kontenera. Kontenerem zazwyczaj jest element body, może też być nim inny element z właściwością position ustawioną na relative, absolute lub fixed.
Ustalanie pozycji elementów w CSS cz. 3.
Ze względu na specyfikę pozycjonowania fixed pierwszy przykład umieściłem powyżej, tak by był widoczny od razu po załadowaniu strony w większości przeglądarek. Kod tego przykładu znajdziesz nieco niżej.
Po co mi bazy danych.
Wykorzystanie baz danych znacznie rozszerza możliwości programów. Programy tworzone w PHP często potrzebują jakiejś metody do przechowywania i przetwarzania danych.
Bazy danych w aplikacjach internetowych – Obejrzyj pierwszą lekcję…
Poniżej prezentuję pierwszą lekcję szkolenia „Bazy danych w aplikacjach internetowych”, oraz krótki słowniczek. Gdyby jeszcze jakieś terminy wymagały wytłumaczenia, proszę zgłaszać. Postaram się w miarę szybko uzupełnić słowniczek.
Co się dzieje z tymi marginesami?
Collapsing margins jest zjawiskiem zapadania się (można też spotkać określenie „załamywania”) marginesów pionowych elementów sąsiadujących lub zagnieżdżonych. Zaprezentuję to na przykładzie.
Bazy danych w aplikacjach internetowych cz. 2.
Druga lekcja.
Bazy danych w aplikacjach internetowych cz. 3.
Trzecia lekcja.
Bazy danych w aplikacjach internetowych cz. 4.
Czwarta lekcja.