2010-11-15 09:36:20

Programowanie obiektowe w PHP – lekcje 4 i 5.

Poniżej prezentuję kolejne fragmenty szkolenia Programowanie obiektowe w PHP. Jutro następna część, a za kilka dni pełne szkolenie znajdzie się w ofercie Serwan.pl.

Słowniczek

pole klasy / właściwość klasy
zmienna dowolnego typu zawarta w klasie. Polem klasy może być również tablica lub obiekt.
metoda
funkcja zawarta w klasie
konstruktor
Metoda klasy uruchamiana automatycznie podczas tworzenia obiektu danej klasy. Do konstruktora można przekazywać argumenty. Ten temat poruszam w lekcjach 6-8.
destruktor
Metoda klasy uruchamiana automatycznie podczas usuwania obiektu danej klasy. Do destruktora nie przekazuje się argumentów. Destruktor omawiany jest w lekcji 9.

Dla większej wygody można powiększyć nagranie klikając ikonkę w prawym dolnym rogu filmu. Klip wymaga wtyczki Adobe Flash Player.

Ostatnia instrukcja powyższego przykładu jest trochę dziwna. Do metody „metoda1″ obiektu „obiekt” jest przekazywane pole tego samego obiektu, chociaż byłoby ono dostępne wewnątrz klasy poprzez referencję $this. Przekazanie tej wartości jawnie na liście argumentów jest spowodowane tym, by można było do tej metody przekazywać również inne wartości np. pola innych obiektów, wyniki działania dowolnej funkcji zwracającej liczbę, lub jawnie konkretną wartość. Ten ostatni przypadek realizowany jest w przykładzie poniżej.

Oczywiście wszelkie komentarze są mile widziane.

Tagi: , , , , , ,

5 odpowiedzi do “Programowanie obiektowe w PHP – lekcje 4 i 5.”

 1. Magda pisze:

  Teraz jest super :-)

 2. Adam pisze:

  Podoba się! I jak Pański trening z jednoczesnego mówienia, pisania na klawiaturze i obsługi programu do nagrywania? ;)
  Pozdrawiam i czekam na dalsze odcinki!

 3. Zbyszek pisze:

  Teraz było o wiele lepiej. Druga lekcja była uzupełnieniem pierwszej. Temat pierwszej lekcji był kontynuowany i wszystko było jaśniejsze.

 4. Andzia pisze:

  To jest zbyt skomplikowane, poczatkujacy sluchacz nic z tego nie zrozumie, powinien byc dokladny opis tlumaczacy poszczegolne zaleznosci. Powinna byc na poczatku informacja co chcemy osiagnac i jakie metody sa dostepne i dlaczego tak a nie inaczej sie je pisze. Lekcja wrecz zniechcecajaca!

 5. hubert pisze:

  Jestem początkującym w tej dziedzinie.
  No porównując te filmy do filmów poprzednich jest coraz lepiej głos i wideo się zgrywają jakosć tłumaczenia jest dużo lepsza. I robi się coraz ciekawiej :) )
  pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.