2009-10-26 03:26:29

Jaki kolor przyniesie popularność Twojej stronie? cz. 2

Dziś przedstawię narzędzie do komponowania palety kolorów na stronę WWW, którego używam najczęściej. Wydaje mi się ono bardziej wygodne i elastyczne od poprzedniego ale możliwe, że jest to tylko moje subiektywne odczucie.

Kuler, bo o nim będę dzisiaj pisał, znajduje się pod adresem kuler.adobe.com/#create/fromacolor. Domyślnym trybem Kulera jest Create From a Color. Tu podobnie jak w Color Scheme Designer podstawowym elementem jest koło kolorów. Możemy przesuwać po nim punkty kolorów komponując swoją paletę. Do dyspozycji mamy 7 modeli palety kolorów. Wybieramy je w Selec a rule. Kilka z nich ma swoje odpowiedniki w Color Scheme Designer. W każdym modelu mamy do zdefiniowania pięć kolorów, z których jeden wyróżniony podwójnym obramowaniem jest kolorem głównym (Base Color). Pięć kwadratów pod kołem kolorów prezentuje te barwy. Każdy kolor można ustawić jako główny – wystarczy kliknąć Set as Base

W większości modeli kolory można swobodnie przesuwać na kole kolorów. Przesunięcie koloru głównego bliżej środka koła powoduje zmianę nasycenia całej palety, natomiast dla pozostałych czterech barw nasycenie możemy zmieniać niezależnie. Oprócz tego dla każdego koloru możemy regulować jego jasność. Wystarczy kliknąć odpowiedni punkt lub kwadrat o odpowiedniej barwie, a nad kwadratami palety, tuż pod kołem kolorów pojawia się suwak, którym możemy dany kolor przyciemnić aż do czerni. Tu ponownie regulacja koloru głównego wpływa na pozostałe kolory, natomiast regulacja innego koloru zazwyczaj nie wpływa na pozostałe (są od tego wyjątki).

Pod każdym kolorowym kwadratem mamy definicję koloru w czterech różnych modelach definiowania kolorów: HSV, RGB, CMYK i LAB. Oprócz tego podana jest definicja koloru w modelu RGB z użyciem wartości szesnastkowej czyli najczęściej używanej przy tworzeniu stron WWW. Wybierając jeden z tych modeli dostajemy do dyspozycji trzy lub cztery suwaki do modyfikacji koloru w tych modelach. Możemy też wpisać wartości liczbowe w odpowiednich polach. Modyfikacja jednego koloru wpływa na pozostałe.

Drugim trybem Kulera jest Create From an Image. Tu zamiast korzystać z narzuconego modelu palety kolorów, wybieramy pięć różnych kolorów ze zdjęcia. Domyślne zdjęcie można zmieniać i to zarówno na zdjęcie z flickr.com jak i z własnego dysku. Ten tryb sprawdza się doskonale gdy dobieramy kolory do gotowego zdjęcia, które ma zdominować stronę, a kolory są nam potrzebne tylko do linków, nagłówków, ramek itp.

Moim zdaniem Kuler generuje ciekawsze palety i daje większe możliwości ich dopracowania. Oczywiście może to być moje jak najbardziej subiektywne odczucie. Dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszam do testowania i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej.

Tagi: ,

2 odpowiedzi do “Jaki kolor przyniesie popularność Twojej stronie? cz. 2”

  1. estera pisze:

    To narzedzie daje rzeczywiscie duze mozliwosci. A szczegolnie jest pomocne przy dobieraniu kolorow jak nie mamy super pomyslu.Tylko ze nie wiem jeszcze jak odczytac numer RGB z wybranego obrazka jesli go potrzebuje na swoja stronke.

  2. Leszek Sewastianowicz pisze:

    Rzeczywiście nie ma w tej opcji podanych kodów. Aby je poznać należy zarejestrować się na stronie i zalogować. Po zalogowaniu mamy możliwość zapisania zdefiniowanej palety (po prawej wpisuje się nazwę i klika „save”). Zapisane palety znajdują się w części „Mykuler”. Palety przedstawione są w postaci kolorowych pasków. Wybieramy jeden z nich i klikamy ikonkę z trzema suwakami (trzecia od lewej). Przechodzimy wtedy w tryb edycji palety – ten sam co po wybraniu Crete From a Color

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.