2009-08-28 00:33:34

Zawodowy Programista – dzień czternasty

Szkieletu portalu społecznościowego ciąg dalszy. Ostatnie dni kursu wyglądają w zasadzie jak zwyczajna codzienna praca programisty. Wspólnie określamy cele i założenia. Szukamy ewentualnych problemów, przed którymi należy się ustrzec i kursanci biorą się do pracy. Całą potrzebną wiedzę do wykonania zadania nabyli na poprzednich zajęciach. Teraz muszą nauczyć się ją wykorzystywać.

Jest dobrze – pojawia się mnóstwo pomysłów. Wykonanie może nie jest idealne, ale takie są początki. Oczywiście pojawia się też sporo błędów. Te składniowe poprawiają sami kursanci. Natomiast logiczne wymagają ode mnie omówienia. W takich sytuacjach sugeruję, co może sprawiać kłopoty. Kursanci zazwyczaj szybko wychwytują dlaczego dany fragment programu wymaga korekty, a czasem nawet samodzielnie poprawiają kod, bywa, że sam muszę zasugerować rozwiązanie. Najważniejsze jest to, że z każdym popełnionym, ujawnionym i naprawionym błędem uczestnicy szkolenia zdobywają cenne doświadczenie.

Tym razem trenowaliśmy tworząc panel użytkownika. Największym problemem było ukrycie części informacji w zależności od statusu osoby, która dany panel oglądała. Inaczej widział to właściciel, inaczej inna osoba zalogowana, a jeszcze inaczej osoba niezalogowana. Dużo łatwiej poszło ze zmianą danych użytkownika i generowaniem hasła. Choć byli i tacy, którzy dopiero teraz zrozumieli do czego są te dodatkowe pola w bazie danych.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.