2009-08-27 08:57:21

Zawodowy Programista – dzień trzynasty

Znowu relacja nieco opóźniona. Mam nadzieję, że zdążę przed rozpoczęciem zajęć. Pierwsi kursanci już się pojawili.

Wczoraj rozpoczęliśmy pracę nad szkieletem portalu społecznościowego. Na początku omówiliśmy system logowania i rejestracji. Pod uwagę należało wziąć jego bezpieczeństwo i niezawodność czyli między innymi odporność formularza na ataki, potwierdzenie rejestracji (co zabezpiecza przed zakładaniem kont z podaniem cudzych adresów email – tu wystąpiły dwa warianty: z potwierdzeniem przez email i z generowanym hasłem wysyłanym na email), sprawdzenie zalogowania na każdej podstronie, która wymaga logowania i identyfikacja użytkownika.

To omówienie na początku było konieczne do stworzenia odpowiedniej struktury danych. Trzeba było przewidzieć dodatkowe pola na: kod zabezpieczający linki w wysyłanych emailach, pole na drugi adres email w przypadku jego zmiany, oraz drugie hasło gdyż zdecydowaliśmy się na wariant z hasłem wpisywanym przez użytkownika i potwierdzeniem rejestracji przez email.

Następnie przeszliśmy do implementacji systemu rejestracji i logowania. Była to dobra okazja do przećwiczenia jednoczesnego korzystania z bazy danych, sesji i ciasteczek. Ponadto kursanci nauczyli się tworzyć własne funkcje. Niektórzy trochę się jeszcze w tym gubili, ale na koniec dnia świetnie już się orientowali w całym kodzie, a było to kilka rozbudowanych i powiązanych ze sobą funkcji.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.