2009-08-26 02:21:31

Zawodowy Programista – dzień dwunasty

Temat wtorkowych zajęć był dość istotny ze względu na karierę zawodową uczestników. Umiejętność stworzenia dobrej struktury danych w bazie, niezawodnych i funkcjonalnych formularzy, oraz konstruowania odpowiednich zapytań leżą u podstaw osiąganych sukcesów lub ich braku.
Na tych właśnie zagadnieniach skupiły się wtorkowe zajęcia.

Przygotowanie struktury danych do bazy poszło dosyć sprawnie. Niektórzy mieli tendencje do pomijania informacji takich jak stan magazynowy, czy partia towaru (istotna między innymi ze względu na ewentualne różnice ceny). Sama normalizacja tabel nie sprawiła nikomu większych kłopotów.

Podobnie było z formularzami. Kursanci z własnej inicjatywy wyposażyli je w mechanizm filtrowania danych i wyświetlania uwag. Spodobało się im jQuery do tego stopnia, że w niektórych przypadkach ludzie przesadzali z wykorzystaniem tego frameworka. Popracowaliśmy jeszcze wspólnie nad zwiększeniem funkcjonalności formularzy, co było okazją do przekazania kilku praktycznych rozwiązań takich jak: ograniczenie wyboru daty do odpowiedniego zakresu, pokazywanie i ukrywanie zależnych od siebie pól formularzy, czy też rozszerzenie funkcjonalności kontrolek przez jQuery.

Konstruowanie zapytań SQL było największym wyzwaniem. Kursanci poznali kilka technik dynamicznego konstruowania odpowiednich zapytań, nauczyli się sposobu rozwiązywania nieoczekiwanych problemów optymalizowania zapytań. Do wielu z tych umiejętności programiści dochodzą sami przez lata pracy. Oczywiście osoby po kursie nie będą na takim samym poziomie, ale znajdą się dużo dalej niż początkujący – gdzieś pewnie w połowie tej drogi.

Na koniec dnia dodaliśmy jedną małą funkcjonalność – promocje na określony czas. Na tym przykładzie kursanci mieli okazję się przekonać, jak sprawnie przeprowadza się rozbudowę skryptu, gdy został on poprawnie napisany, a baza danych znormalizowana. Cała operacja trwała niewiele ponad kwadrans.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.