2009-08-25 01:49:07

Zawodowy Programista – dzień jedenasty

Rozpoczął się ostatni tydzień szkolenia. Jeszcze w piątek rozpoczęliśmy układy wielokolumnowe. Teraz przeszliśmy do praktyki, a w praktyce najczęściej spotyka się układy dwu i trzy kolumnowe. Nie znaczy to, że nie da się więcej – mogą być nawet układy piętnasto-kolumnowe, tylko po co?

Przy układach wielokolumnowych nie potrzebne są żadne dodatkowe elementy języka xhtml czy css. Istotny natomiast jest sposób wykorzystania posiadanej wiedzy. Bardzo jestem zadowolony z tego, że kursanci po kilku wskazówkach próbowali samodzielnie znajdować rozwiązanie. Dosyć szybko udało im się stworzyć układ z odpowiednią ilością kolumn. Wprowadzenie różnych kolorów dla poszczególnych kolumn ujawniło pewne wady tych rozwiązań, ale zostały one szybko poprawione, choć nie obyło się bez kilku wskazówek z mojej strony. Podobnie było po zmianie wielkości zawartości poszczególnych kolumn. Jednak tu wystarczyło przypomnieć, że podobny problem wystąpił przy stronie wizytówce. Rozwiązanie znalazło się niemal samo.

Również dynamiczne tworzenie struktury katalogu produktów większość kursantów próbowała zrobić samodzielnie. W tym przypadku na przeszkodzie stanęła niewystarczająca wiedza na temat funkcji operujących na plikach i łańcuchach znaków. Tę część katalogu produktów zrobiliśmy wspólnie.

Na koniec mała refleksja. Zaczął się ostatni tydzień kursu, a jego uczestnicy potrafią robić już prostsze strony, samodzielnie rozwiązują większość problemów. Rozwiązania znajdują na ogół bardzo trafne. Zupełnie nie przypominają tych osób, które przed dwoma tygodniami rozpoczynały u mnie naukę. Ten postęp i entuzjazm, który dało się zaszczepić kursantom to dla mnie ogromna satysfakcja.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.