2009-08-24 01:11:33

Zawodowy Programista – dzień dziesiąty

W piątek dopadło mnie weekendowe lenistwo, dlatego relacja z dziesiątego dnia ukazuje się dopiero dzisiaj. Tak jak zapowiadałem w czwartek, relację rozpocznę od zdradzenia, na czym polegała odmienna prezentacja galerii. Eksperymentalnie w postaci bonusu postanowiłem zapoznać kursantów z nową technologią umieszczania grafiki trójwymiarowej na stronie www przy pomocy O3D od Google’a. Efekty pracy jednego z uczestników szkolenia prezentuje poniższy film

Film przedstawia prezentacje czterech kolejnych grafik na obracającym się sześcianie. Przybliżanie i oddalanie sześcianu odbywa się za pomocą kółka myszki. Film prezentuje również jak modyfikując jeden z parametrów można wpływać na perspektywę.

Powiększ nagranie na cały ekran przy pomocy przycisku umieszczonego na dole po lewej stronie odtwarzaczaZmień rozmiar

Technologia O3D jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju i dużo w niej może się jeszcze zmienić (a nawet powinno, bo jest kilka elementów niespójnych, niepotrzebnie utrudniających pracę z tym API). Przy pomocy O3D można osiągnąć efekty dużo bardziej złożone niż to, co widać na filmie, nie jest to jednak proste. Wystarczy wspomnieć, że stworzenie takiej galerii pochłonęło niemal cały dzień szkoleniowy. Niema się czemu dziwić O3D przypomina bardziej OpenGL, czy DirectX niż to co zwykle składa się na strony internetowe. Większość osób miało trudności ze zrozumieniem jak działa ten program, jednak ciekawość i świadomość celu pozwoliły doprowadzić galerie do stanu końcowego. Myślę, że było warto. W każdym razie końcowy efekt jest interesujący.

Kursanci nie mieli ochoty na przejście do kolejnego tematu, więc piątek zakończyłem na przedstawieniu ogólnej idei wielokolumnowych układów stron, którymi zajmiemy się w poniedziałek.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.