2009-08-17 23:11:20

Zawodowy Programista – dzień szósty

Nowy tydzień. Na szczęście uczestnicy kursu „Zawodowy programista” nie wypadli za bardzo z rytmu i mogliśmy dziś zacząć punktualnie i w tempie, w którym skończyliśmy poprzedni tydzień.

Dziś temat obszerny, ale przyjemny – tabele. Przez cały prawie dzień robiliśmy tabelki w różnych układach. Z nagłówkiem, stopką, ze scalonymi komórkami w pionie lub w poziomie, albo jedno i drugie. Tabelki podzielone na sekcje oraz używające nazw kolumn w atrybucie „title”.

Ciekawa rzecz z tym atrybutem „title”. Na nie pierwszym już szkoleniu, gdy go wprowadzam, wiele osób pyta: „ale po co?”. Gdy znowu ludziom pokazuję tabelkę, w której ten atrybut nie jest używany, większość mówi: „przydało by się jeszcze coś takiego, żebym…” Niestety z wartości niektórych rozwiązań zdajemy sobie sprawę już w normalnej pracy, gdy zrezygnujemy z ich stosowania. Inne rozwiązania wydają się nam wyjątkowo atrakcyjne, a w rzeczywistej pracy programisty, okazują się być bezużyteczne.

Na kursie staram się zwracać jak największą uwagę na te pierwsze, opierając się głównie na własnych doświadczeniach, oraz doświadczeniu kolegów z branży, z którymi miałem okazję wymienić poglądy na ten temat. Staram się jednocześnie nie oceniać, które rozwiązania należą do grupy drugiej.

Nieco mniej czasu zajęło poznanie sposobów formatowania tabel przy pomocy styli css. Tu największą trudność sprawiło decydowanie, które formatowanie powinno być nadane komórkom, które wierszom, a które całej tabeli. Przećwiczyliśmy różne warianty, dzięki czemu kursanci mogli utrwalić zdobyte dziś umiejętności i wyciągnąć wnioski na temat najwygodniejszych i najbardziej funkcjonalnych metod formatowania.

Na zakończenie zajęliśmy się wysyłaniem emaili. Czynność niby prosta, ale gdy dojdą do tego nagłówki i wysyłanie emaila w htmlu, to jest trochę pracy.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.