2009-08-17 23:11:20

Zawodowy Programista – dzień szósty

Nowy tydzieÅ„. Na szczęście uczestnicy kursu „Zawodowy programista” nie wypadli za bardzo z rytmu i mogliÅ›my dziÅ› zacząć punktualnie i w tempie, w którym skoÅ„czyliÅ›my poprzedni tydzieÅ„.

DziÅ› temat obszerny, ale przyjemny – tabele. Przez caÅ‚y prawie dzieÅ„ robiliÅ›my tabelki w różnych ukÅ‚adach. Z nagłówkiem, stopkÄ…, ze scalonymi komórkami w pionie lub w poziomie, albo jedno i drugie. Tabelki podzielone na sekcje oraz używajÄ…ce nazw kolumn w atrybucie „title”.

Ciekawa rzecz z tym atrybutem „title”. Na nie pierwszym już szkoleniu, gdy go wprowadzam, wiele osób pyta: „ale po co?”. Gdy znowu ludziom pokazujÄ™ tabelkÄ™, w której ten atrybut nie jest używany, wiÄ™kszość mówi: „przydaÅ‚o by siÄ™ jeszcze coÅ› takiego, żebym…” Niestety z wartoÅ›ci niektórych rozwiÄ…zaÅ„ zdajemy sobie sprawÄ™ już w normalnej pracy, gdy zrezygnujemy z ich stosowania. Inne rozwiÄ…zania wydajÄ… siÄ™ nam wyjÄ…tkowo atrakcyjne, a w rzeczywistej pracy programisty, okazujÄ… siÄ™ być bezużyteczne.

Na kursie staram się zwracać jak największą uwagę na te pierwsze, opierając się głównie na własnych doświadczeniach, oraz doświadczeniu kolegów z branży, z którymi miałem okazję wymienić poglądy na ten temat. Staram się jednocześnie nie oceniać, które rozwiązania należą do grupy drugiej.

Nieco mniej czasu zajęło poznanie sposobów formatowania tabel przy pomocy styli css. Tu największą trudność sprawiło decydowanie, które formatowanie powinno być nadane komórkom, które wierszom, a które całej tabeli. Przećwiczyliśmy różne warianty, dzięki czemu kursanci mogli utrwalić zdobyte dziś umiejętności i wyciągnąć wnioski na temat najwygodniejszych i najbardziej funkcjonalnych metod formatowania.

Na zakończenie zajęliśmy się wysyłaniem emaili. Czynność niby prosta, ale gdy dojdą do tego nagłówki i wysyłanie emaila w htmlu, to jest trochę pracy.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.