2009-08-14 21:30:05

Zawodowy Programista – dzień piąty

Zakończył się kolejny dzień kursu a jednocześnie pierwszy tydzień. To bardzo satysfakcjonujące uczucie patrzeć na kolejne postępy ludzi, którzy jeszcze nie tak dawno nie mieli zielonego pojęcia o tworzeniu stron, a dziś potrafią już robić bardzo ciekawe rzeczy.

Wracając do konkretów. Dzisiejszy dzień niemal w całości został poświęcony na bazy danych. Na początek wprowadziłem bibliotekę ADODB, która pozwala uniezależnić skrypt od silnika bazy danych. Jeden kod działa równie dobrze z MySQLem, Postgresem, MSSQLem, Oraclem i kilkoma innymi bazami. Oczywiście nie ma nic za darmo. Funkcjonalnie musimy się ograniczyć do elementów obsługiwanych przez wszystkie te bazy, ale powiedzmy sobie szczerze 95% wszystkich projektów wykorzystuje tylko najprostsze funkcje baz – zapytania SELECT, INSERT, UPDATE w ich najprostszej formie.

Uniezależnienie skryptu od bazy danych to nie jedyna funkcja ADODB. Dość istotnym udogodnieniem są funkcje GetAll, GetRow i GetOne. W każdym razie kursanci od razu je polubili. Wprawdzie nie wszyscy od razu załapali, kiedy należy stosować poszczególne funkcje, ale od czego są ćwiczenia. Na koniec dnie było już dużo lepiej. Przy okazji można było utrwalić używanie pętli foreach.

Kolejnym przećwiczonym dziś zagadnieniem było dodawanie podstron do serwisu z zastosowanym systemem szablonów Smarty. Temat był okazją zarówno do nauki nowych rozwiązań, jak i utrwalenia wcześniejszych (dodawanie pozycji w menu, budowa odnośników, mod-rewrite itd.) Z nowości przećwiczyliśmy dodawanie podstron opartych na tym samym szablonie z podmienionymi danymi i podstron z innych szablonów. O ile składanie szablonów z przygotowanych wcześniej plików było niezłą zabawą, to przekazanie odpowiednich danych w odpowiednich zmiennych sprawiło niektórym trochę trudności. Ale jestem przekonany, że osoby, które popełniały na tym etapie błędy, a potem je poprawiły z większą lub mniejszą moją pomocą, nauczyły się dzisiaj naprawdę bardzo dużo.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.