2009-08-14 00:54:31

Zawodowy Programista – dzień czwarty

Dziś, a właściwie wczoraj, bo jest już po północy (czy wy też macie wrażenie, że północ każdego dnia przychodzi nieco wcześniej niż poprzedniego?) rozpoczęliśmy prace nad stroną z ofertą fikcyjnej firmy. Na początku poświęciłem nieco czasu na projektowanie elastycznej i atrakcyjnej struktury strony. Zazwyczaj jest tak, że zwiększając elastyczność strony tracimy jej atrakcyjność, a gdy znów chcemy zwiększyć atrakcyjność, ucieka nam elastyczność. Znalezienie odpowiedniego kompromisu w tej sytuacji – rozwiązania najbardziej optymalnego dla danej strony wymaga odrobiny wyczucia i sporego doświadczenia.

Ja to doświadczenie gromadziłem przez wiele lat. Mam nadzieję, że udało mi się przekazać kursantom choćby część – zawsze będą kilka lat do przodu. W każdym razie po dzisiejszym dniu potrafią robić strony dobrze wyglądające, wydajne i łatwe w rozwijaniu i modyfikacji. W końcu po coś wymyślono css i xhtml.

Wprowadziłem też dzisiaj system szablonów Smarty. Nie każdy od razu widzi korzyści, które daje użycie Smarty, bo też nie każdy tego potrzebuje. Niemniej jednak, dla programisty na początku zawodowej kariery jest to rozwiązanie niesłychanie przydatne. Zresztą Smarty jest wymieniany w wielu ofertach pracy. (Właśnie przygotowuję raport na ten temat, który niebawem pojawi się w „Sekretach programistów”).

Na koniec wprowadziłem podstawy mod-rewrite. O to też często pytają pracodawcy, więc warto będzie jeszcze jutro trochę poćwiczyć tłumaczenie adre…

(Ze względu na późną porę autor pozwolił sobie na zaśnięcie. Na szczęście, w momencie gdy opadł na blat biurka i przygniótł policzkiem lewy klawisz myszy, kursor znajdował się nad przyciskiem „Opublikuj”)

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.