2009-08-10 23:59:24

Zawodowy Programista – dzień pierwszy

Dziś rozpoczął się kurs. Wszyscy stawili się w komplecie – nic dziwnego, przecież zapłacili.

Jak się okazało osiem z dziesięciu osób regularnie przerabiało lekcje z kursu wideo „Twoja własna, prywatna strona wizytówka”. Dzięki temu wszystkim łatwo dziś przyszło wykonanie takiej strony i przyswojenie sobie dodatkowych informacji na temat formatowania tekstu, nagłówków, grafiki itp. Również dzięki temu mogłem więcej czasu poświęcić na zoptymalizowanie strony pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarkach

Oczywiście nie wszystko było takie piękne i proste. Zmorą osób początkujących są literówki, które trudno samodzielnie później wychwycić. Niby wszystko zapisane jest poprawnie, ale strona się nie wyświetla, lub wyświetla się nie do końca tak jak powinna.

Na szczęście edytor tekstu, z którego korzystamy, koloruje kod zarówno css jak i xhtml

<h2>Kim jest ten człowiek…</h2>
<img
id=„img_right” src=„img/ja.jpg” alt=„Leszek Sewastianowicz” />

W xhtml-u wszystkie nazwy znaczników, nazwy atrybutów, wartości atrybutów, oraz zwykły tekst powinny mieć własne formatowanie. W przykładzie powyżej znaczniki mają kolor niebieski, atrybuty – czerwony, a wartości atrybutów – fioletowy i dodatkowo są pogrubione.

.clear{clear: both;}
a:link{color: #cc0000;}
h1{font-size: x-large;}
#column{padding: 10px 195px;}

W stylach również wszystko ma swój kolor: selektory typów, klas, identyfikatorów, oraz selektory pseudoklas, a także właściwości i wartości tych właściwości. Jeżeli któryś z elementów jest nieodpowiednio pokolorowany, to oznacza, że w tym lub poprzedzającym elemencie jest błąd.

Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej uporacie się z literówkami. Sposób jest dosyć prosty i skuteczny w niemal wszystkich przypadkach.

8 odpowiedzi do “Zawodowy Programista – dzień pierwszy”

 1. Andmat pisze:

  Dziękuję. Postaram się nauczyć. Mam 68 lat i na komputerze wyłącznie pracuję na AUTOCAD-zie, w WORD-zie i EXCEL-u. Ponadto SKYPE, poczta itp.
  Pozdrawiam – Andrzej Matuszczak

 2. wienio pisze:

  Próbuję swoich sił. Mam nadzieję że warto.
  Pozdrawiam
  WIENIO

 3. Piotr pisze:

  @ andmat
  Jeśli masz 68 lat i pracujesz na komputerze, w dodatku w AutoCAD nie ma przed Tobą żadnych tajemnic :)
  powodzenia!

 4. Grazyna Selbach pisze:

  Bardzo bym chciala pojac programowanie stron internetowych,mam jednak problem z jezykiem angielskim poniewaz uczylam sie na Akademi w Niemczech programow Auto CAD,Microsoft Office -pakiet(Word,EXEL) w jezyku niemieckim i dla mnie dobre byloby przestawienie programowania krok po kroku graficznie.

  Z pozdrowieniami

  Grazyna Selbach

 5. Leszek Sewastianowicz pisze:

  Nie bardzo rozumiem, o co chodzi z tym przedstawieniem programowania graficznie. Jeżeli ma to być programowanie z pomocą różnego rodzaju kreatorów, to jest to rozwiązanie mało elastyczne i nie da się przy takim podejściu osiągnąć zaawansowanego poziomu. Co do języka angielskiego, to używamy go w niewielkim stopniu i tych kilkunastu wyrazów można nauczyć się dosyć szybko.

  pozdrawiam wszystkich komentujących

 6. Bożena Ryba pisze:

  Witam
  Dziś dopiero zajrzałam na stronę tworzenia stron www, ale nijak nie „kumam” od czego zacząć, bo gdzie mam wpisywac te „literki” „znaczki” etc.. Jak do tej pory to programy komputerowe znam tylko w zakresie Worda i Exela i to nie na najwyższym poziomie, więc może jakieś podstawowe wskazówki np. wejdź na stronę internetową itd i np rozwiń listę, a potem wpisz itd. Będę wdzięczna za przedstawienie „laikowi” w tym zakresie jakiś „lopatologicznych wskazówek

 7. Leszek Sewastianowicz pisze:

  Do nauki najefektywniejsze są proste edytory, w których samemu wpisuje się cały kod literka po literce. Trwa to może nieco dłużej, ale ma się większą kontrolę nad kodem i stroną. Ja od lat korzystam z Notepad++ i polecam go wszystkim. Co do „łopatologicznych wskazówek”, to polecam darmowe szkolenie wideo „Twoja własna, prywatna strona wizytówka”, gdzie krok po kroku wyjaśniam, jak stworzyć stronę w zasadzie od zera. Szkolenie jest dostępne dla wszystkich subskrybentów (nowe hasło zostało wysłane w ostatnim mailingu) na tej stronie w zakładce „Sekrety Programistów”. Pierwsza część jest również dostępna na stronie głównej.

 8. [...] Niecałe dwa miesiące później odbyło się pierwsze szkolenie, wtedy jeszcze pod nazwą Zawodowy Programista. Wiele osób pisało wtedy do mnie, że chcą być webmasterami a nie programistami. Zmieniłem [...]

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.