2009-08-11 23:52:01

Zawodowy Programista – dzień drugi

Podbudowani wczorajszymi sukcesami uczestnicy kursu stawili się prawie punktualnie – ostatnia osoba zjawiła się o 9.07. Jutro wszyscy będą o czasie, bo ja szkolenie zaczynam dokładnie o 9.00 i spóźnialscy nawet nie wiedzą, co stracili, a bardzo ich to ciekawi.

Zresztą dzień rozpoczął się interesującym tematem, bo przedstawieniem idei strony squeeze page. Nie wszyscy uwierzyli na słowo w skuteczność tego typu strony. Przyznam się, że ja też kiedyś nie wierzyłem, do czasu mojego pierwszego „skłizpejdża”.

Squeeze page służy do zwiększenia skuteczności strony małym kosztem. Na kursie robimy to na przykładzie przekazania pewnych danych przez osoby odwiedzające stronę. Po ustaleniu jakie to mają być konkretnie dane, przystąpiliśmy do zaprojektowania odpowiedniej struktury bazy danych czyli przede wszystkim normalizacja tabeli. Następnie założyliśmy bazę (na kursie pracujemy na bazie MySQL) i tabelę w tej bazie. Kilka osób zapomniało zaznaczyć opcję „auto increment”, kilka innych dodało o jedną kolumnę tabeli za dużo. W sumie standardowe błędy osoby, która pierwszy raz posługuje się phpMyAdminem. W sumie dzięki popełnianiu błędów uczymy się jak je odnajdywać i poprawiać.

Po przerwie obiadowej nadszedł czas na formularze i pierwszy skrypt php do obsługi tych formularzy. Jeżeli chodzi o formularze, to poza standardowymi literówkami, nie przysporzyły kursantom większych problemów. Za to skrypt php to już inna historia; inny język, składnia, działanie… Na początku to bardzo dziwne, a jednocześnie fascynujące, że coś ma się wykonywać na serwerze a nie w przeglądarce, a gdy pojawia się w przeglądarce, to już nic nie robi? Naprawdę dziwne.
Ale można się do tego przyzwyczaić. Może nie pierwszego dnia, ale z czasem przychodzi samo. Pierwsze symptomy zmiany sposobu myślenia będą widoczne już jutro. Chyba każdy programista to przechodził – to naprawdę fascynujące uczucie.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.