2010-06-16 22:53:18

Co zyskali uczestnicy szkoleń przez ostatni rok?

Właśnie mija rok od momentu, kiedy ta strona pojawiła się w Internecie. Niecałe dwa miesiące później odbyło się pierwsze szkolenie, wtedy jeszcze pod nazwą Zawodowy Programista. Wiele osób pisało wtedy do mnie, że chcą być webmasterami a nie programistami. Zmieniłem wówczas nazwę szkolenia, by zainteresowani łatwiej mogli je znaleźć.

Od tego czasu odbyło się kilka szkoleń, pojawiło się szkolenie na płytach, a później przez Internet. Osoby biorące w nich udział mógłbym podzielić na trzy grupy. Grupa pierwsza to entuzjaści – zapaleńcy, którym umiejętność robienia serwisów internetowych potrzebna była do realizacji swoich planów. Ktoś chciał zrobić grę w przeglądarce; kto inny portal dla hodowców psów. Wiele osób ma tego typu pomysły, do realizacji których potrzebują poszerzania swojej wiedzy i rozwinięcia umiejętności. Nie wszyscy jednak wierzą na tyle w swoje pomysły, by podjąć wysiłek i zacząć je realizować. Tym bardziej, tym którzy się zdecydowali, należą się brawa.

Druga grupa to osoby chcące znaleźć lub zmienić pracę w zawodzie webmastera/programisty PHP. Zawód jest dosyć atrakcyjny, a zapotrzebowanie na pracowników ciągle duże.

Przez ostatni rok starałem się monitorować oferty pracy, by orientować się w aktualnych potrzebach rynku i okazuje się, że pracodawcy chcący zatrudnić webmasterów i młodszych programistów PHP najczęściej wymagają dobrej znajomości (X)HTMLa (234), CSSów (215), PHP (167) i MySQLa (109). Liczby w nawiasach to ilość ofert, w których wystąpił wymóg znajomości danej technologii. Czasami oczekują też znajomości JavaScriptu (64), częściej jednak jakiegoś frameworka javascriptowego – najczęściej jQuery (142) – rzadziej Mootools (27), Prototype (19), czy ExtJS (16). Dosyć często jako oddzielną pozycję umieszcza się AJAX (77). Sporadycznie na liście wymagań dodatkowych, najczęściej pod tytułem: „Dodatkowym atutem będzie znajomość” występuje Smarty (16), ADODB (11), Flash (10), XML (7), mod-rewrite (5), PostgreSQL (4).

Nieco więcej wymaga się od webdeveloperów i starszych programistów. Tutaj (X)HTML (205) i CSS (204) najczęściej przesuwano do wymagań dodatkowych, a bywa, że w ogóle się o nich nie wspomina. Standardem jest wymóg udokumentowanego doświadczenia: 1 rocznego (27), 2 letniego (297), lub 3 letniego (52). Na pierwszym miejscu występuje PHP (392), najczęściej jako PHP5 (307), a nawet PHP obiektowe (215). Często wymagana jest znajomość frameworków: Zend Framework (176), Symfony (97), Kohana (52), CakePHP (17) oraz wzorców projektowych (194). Wzorzec MVC (287) jest wymieniany oddzielnie. Z baz danych występują: MySQL (348), PostgreSQL (153), MSSQL (47), SQLite (23), Oracle (16), DB2 (4). Znajomość JavaScriptu (192) jest wymagana łącznie z jQuery (125), ExtJS (56), Mootools (37), Prototype (29). Często występują: XML (88), AJAX (72), Smarty (31). Flash (21) ostatnio występuje dużo rzadziej niż jeszcze pół roku temu. W wymaganiach dodatkowych najczęściej pojawiają się: UML (26), SVN (114), Java (21), Python (24), Perl (15), Pear (36).

Ostatnią grupę uczestników stanowią osoby mające już jakieś doświadczenie z robieniem stron WWW i chcące założyć działalność lub realizować zlecenia z innych firm. Oprócz samego szkolenia tym osobom najbardziej przydaje się e-book „Jak zarabiać na robieniu stron WWW”, dzięki któremu mają szybszy i łatwiejszy start. Jeżeli przyswoją sobie zawartą w nim wiedzę, mogą zaoszczędzić sobie wielu przykrych i dotkliwych finansowo doświadczeń.

Jeżeli odnajdujesz siebie w którejś z tych trzech grup, to jesteś na dobrej stronie, by zrealizować swój cel. Powodzenia.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.