2010-07-21 12:57:52

Ile zarabiają informatycy?

Wczoraj czytałem ciekawy artykuł na Wirtualnej Polsce o tym, ile zarabiają informatycy. Publikacja była o tyle interesująca, że podawała zarobki w różnych kategoriach: analityków, administratorów, programistów. Mnie szczególnie zainteresowała stawka dla webmastera i webdevelopera.

Może nie wszyscy są zorientowani w tych pojęciach, więc wyjaśnię. Webmaster to ktoś kto robi z reguły statyczne strony internetowe lub interfejsy stron dynamicznych. Musi znać (X)HTML, CSS, trochę JavaScript. Może zajmować się również grafiką (jak jest dobrym grafikiem, to może nazywać się webdesignerem). Webdeveloper natomiast oprócz wszystkich kompetencji webmastera potrafi również programować, co pozwala mu tworzyć strony dynamiczne, a także najróżniejsze programy dostępne przez przeglądarkę. Do programowania najczęściej używa się języka PHP. Dobrze jest potrafić korzystać z baz danych.

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Głównie dla tego, że wiele osób pyta mnie: ile zarabia webmaster, webdeveloper/programista PHP i ile zarabia się po moim szkoleniu. A gdy podam odpowiedź, to mało kto jest z niej zadowolony. Wspomniany na wstępie artykuł jest niezależnym (przynajmniej ode mnie źródłem informacji). Prezentowane w nim kwoty, to prawdopodobnie kwoty brutto i są to jakieś średnie. Z pewnością występują pewne różnice w zależności od miasta i doświadczenia pracownika na danym stanowisku.

Ile więc możesz zarobić po szkoleniu Zawodowy Webmaster? Artykuł podaje, że webmaster zarabia 2900 zł, a webdeveloper 3800 zł. Program szkolenia obejmuje (X)HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL jest tu więc wszystko, co można wymagać od webdevelopera. Brakuje jedynie doświadczenia i to mierzonego nie w latach, ale w dziesiątkach tysięcy napisanych linii kodu. Początkowy webdeveloper może zarabiać tyle samo, co webmaster – czasami trochę więcej, czasami trochę mniej. Ofert dla webdeveloperów (czasami są to oferty „poszukiwany programista PHP”) jest jednak znacznie więcej, niż dla webmasterów. Jestem pewien, że Zawodowy Webmaster może być świetnym startem do kariery webdevelopera. Oczywiście to dopiero początek pracy i nauki, ale już na tym początku będziesz do przodu o jakieś dwa lata w stosunku do większości samouków, a nawet absolwentów niektórych uczelni (na szkolenia od czasu do czasu trafiają studenci kończący studia i potrzebujący wiedzy i umiejętności do wykonania/napisania prac dyplomowych, semestralnych itp. – stąd znam sytuację absolwentów).

Wszystkich zainteresowanych zapraszam we wrześniu na szkolenie.

Bezrobotnych, którzy chcą mieć Zawodowego Webmastera sfinansowanego przez Urząd Pracy proszę o jak najszybsze zgłoszenie na stronie oferty dla bezrobotnych. W urzędach niektóre decyzje trwają dosyć długo, a i urzędnicy stawiają dziwne warunki. W wielu przypadkach możemy pomóc, ale to wymaga czasu.

Jedna odpowiedź do “Ile zarabiają informatycy?”

  1. procek pisze:

    „niektórych uczelni” – warto podkreślić, że statystycznego absolwenta AGH lub PK problem ten nie dotyczy, ale fakt: Większość uczelni (w większości prywatnych) wypuszcza ludzi po mgr z poziomem wiedzy niższym niż u inż. na porządnych, państwowych uczelniach.
    Co do rozbieżności cen to polecam zapoznać się z tą ofertą:
    http://oferia.pl/zlecenie/item41811-Zlece-budowy-stron-www-10-zlecen-dziennie
    I to jest psucie rynku…

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.