2011-05-12 00:23:08

Odpowiednie wykształcenie daje mi…

No właśnie. Co może dać webmasterowi czy programiście odpowiednie wykształcenie? Jeżeli zdobyte jest na dobrej uczelni, to na pewno przydatną wiedzę. Student kończący informatykę może mieć poczucie, że jego umiejętności są w miarę kompletne. Przynajmniej przez pierwszy rok czy nawet dwa, bo potem okazuje się, że bez dalszej nauki nie da się zaistnieć na rynku pracy. Choćby taki banalny przykład HTML 5. Czy któraś uczelnia tego uczyła 2 lata temu?

Dlaczego o tym piszę? Kilka osób zwróciło mi ostatnio uwagę, że bez odpowiedniego dyplomu nie znajdą pracy jako webmaster czy programista PHP. W firmach, dla których pracowałem programiści po studiach bez doświadczenia zatrudniani byli do najprostszych zadań i zarabiali najmniej. Programistów z doświadczeniem rzadko pytano o dyplom, za to zawsze o doświadczenie i wykonane projekty. Za to zawsze sprawdzano ich umiejętności. Przeważnie dawano im do rozwiązania jedno zadanie z php, czasami drugie z bazy danych jeżeli bazy były wymagane na danym stanowisku. Taką rekrutację przechodziły osoby z autentyczną, a nie papierową wiedzą; z różnymi dyplomami, a nawet bez dyplomów. Zdarzali się nawet bez matury, ale potrafili programować.

Może oczywiście się zdarzyć, że w jakiejś firmie nie ma nikogo, kto mógłby ocenić wiedzę kandydatów na stanowisko programisty lub webmastera. Taka firma będzie opierała swój wybór o posiadane przez kandydatów wykształcenie. Myślę jednak, że nawet w takim przypadku zaprezentowanie kilku swoich skryptów, stron może przeważyć szansę.

Ja po kursie „Zawodowy Webmaster” wystawiam certyfikaty. Po stacjonarnym dostają je wszyscy. Po wersjach: internetowej i DVD wymagam zaliczenia wykonanych stron. Dzięki temu moje certyfikaty są wiarygodne, ale nie są one kluczem do drzwi kariery zawodowej. Jeżeli ktoś nie będzie miał chęci, motywacji i nie poświęci na doskonalenie swoich umiejętności i wykonani interesującego portfolio odpowiedniej ilości czasu, to sam certyfikat nie pomoże mu w zdobyciu satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy.

W mojej ofercie znajduje się coraz więcej szkoleń. Uważam, że dzięki nim każdy potrafi nauczyć się robić strony, programować, projektować bazy danych itp., ale nie każdy tego chce. Na szkoleniach zjawiają się ludzie oczekujący, że pokażę im cudowny program, w którym wystarczy kliknąć kilka przycisków, by wygenerować dowolną stronę lub program. Takich umiejętności nie przekazuję i nie takie umiejętności są wymagane od programistów. Jeżeli ktoś ma takie oczekiwania, to muszę go rozczarować. U mnie tego nie znajdzie. Jeśli jednak ktoś jest pewny, że chce programować, tworzyć nowe rozwiązania i rozwiązywać problemy algorytmiczne. Chce z wielu linii instrukcji powoływać do życia nowe programy i strony internetowe, to mogę go tego nauczyć. Jeżeli taki/taka jesteś Ty, to mam coś dla Ciebie. Ofertę szkoleń dla programistów, webmasterów i web deweloperów.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.