2009-08-19 23:19:46

Zawodowy Programista – dzień ósmy

Nie wiem dlaczego najwięcej pytań odnośnie programu kursu dotyczy galerii grafiki. Również kursanci jeszcze w ubiegłym tygodniu ciągle dopytywali się „Kiedy zrobimy galerię?”. Zrobiliśmy dziś.

Zajęcia nabrały obrotu – dzisiejszy temat wymagał zarówno poznania tablic, pętli i podstawowych funkcji systemu plików w php jak i wykorzystania mechanizmu pętli w szablonach Smarty. Tablice i pętle w php – to temat, który zawsze wymaga wielu przykładów i ćwiczeń, ale warto, bez biegłości w tych zagadnieniach niewiele da się zrobić. Pętle w szablonach sprawiły jeszcze więcej kłopotów. Dopiero samodzielne zbudowanie kilku różnych tabel (i nie tylko tabel) przy pomocy pętli sprawiło, że kursanci zrozumieli ten mechanizm i gdy coś nie działało, samodzielnie dochodzili do przyczyn i je usuwali.

Efektem końcowym była tabelka z miniaturkami grafik. Do zaprezentowania grafiki w rzeczywistym rozmiarze użyliśmy jQuery i Ajaxa. Metoda doskonale pokazała, jak wykorzystać efekty jQuery w praktycznych zastosowaniach. Przy Ajaxie dla niektórych świat staną na głowie. Na szczęście dało się go przywrócić do normalnej pozycji. Kosztowało to trochę czasu i kilka schematów narysowanych na tablicy. Na koniec dnia galeria była gotowa.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.