2015-06-09 23:21:14

Nowe narzędzia – nowe możliwości

Dawno nic nie pisałem. Ktoś mógłby powiedzieć, że nie miałem już o czym. Oczywiście nie miał by racji, bo droga, którą wybrałem, jak żadna inna, wymaga ciągłego poznawania nowych, często pasjonujących obszarów wiedzy, nabywania i doskonalenia umiejętności, których rok wcześniej jeszcze nikt nie posiadał oraz wybierania własnej ścieżki. Bo droga programisty, webmastera, twórcy aplikacji internetowych nie jest jednorodnym szerokim traktem, ale plątaniną ścieżek, które co chwilę wybieramy za każdym razem gdy ta, po której kroczymy rozdwaja się, roztraja, lub krzyżuje z inną. Dziś w języku PHP mamy wiele możliwości: frameworki, CMS-y – zarówno te popularne od lat, ale w nowych wersjach, jak i zupełnie nowe, często o egzotycznych nazwach i równie egzotycznych rozwiązaniach.

Moje poszukiwania i doświadczenia doprowadziły mnie przed ponad trzema laty do zespołu, który buduje do dzisiaj i ja do dzisiaj w tych pracach uczestniczę, aplikacje internetowe na Drupalu. Jest to narzędzie o dużych możliwościach – połączenie prostoty i wydajności tworzenia CMS-a z możliwościami i mocą frameworka. Według mnie jest to przyszłość Internetu. Może nie będzie to narzędzie dla każdego… Myślę, że raczej jest to narzędzie dla najlepszych, najbardziej kreatywnych i otwartych na rozwój, którzy pokażą drogę innym. Nie będę się rozpisywał nad uzasadnieniem tych słów. Wystarczy przeczytać, co o Drupalu mówi Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Drupal.

Spodziewajcie się w najbliższym czasie więcej informacji na temat Drupala. Może ktoś już się z nim zetknął, może ma jakieś uwagi, albo szuka rozwiązania specyficznych problemów? Jeżeli podzieli się tym w komentarzach, możliwe, że będę mógł mu pomóc. Liczę też na wasze opinie: czy chcielibyście poznawać Drupala od samych podstaw (te są raczej proste), czy chcielibyście poznać bardziej zaawansowane tematy? Im ktoś lepiej zna HTML, CSS, JavaScript, PHP czy bazy danych, tym łatwiej będzie mu wyciągnąć z Drupala maksimum możliwości, bo to narzędzie sprawia, że te wszystkie umiejętności stają się wyjątkowo wydajne. Dlatego zachęcam do zapoznania się z wcześniejszymi materiałami z działu „Sekrety Webmasterów”, bo każda wiedza w nich zawarta, może się okazać przydatna.

Zachęcam więc do zainteresowania się tym jak wielkie możliwości może dać ci Drupal i do podzielenia się poniżej swoimi uwagami i sugestiami.

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.